Honzík S.

 

Dobrý den,

ráda bych Vás seznámila s příběhem osmiletého Honzíka S. a jeho maminky Marušky.

 

Honzíkův příchod na svět byl sice trochu předčasný, narodil se na 34. týdnu, ale narodil se jako zdravé a krásné miminko. „Na miminko jsem se moc těšila. Honzík sice od malička vyrůstá bez tatínka, ale je nám spolu dobře a s životem se dokážeme pořádně poprat,“ začala vyprávění čtyřiatřicetiletá Maruška. Dodala, že životní překážky se jí daří překonávat i díky pomoci přátel a známých. A teď už k příběhu Honzíka.

Do svých prvních narozenin, které Honzík oslavil 27. dubna 2007, prospíval jako každé druhé miminko, rostl a přibíral. Zlom nastal v jednom roce. Honzík neustále plakal, stále chtěl pít, potil se a neustále měl mokrou plenku. Maminka okamžitě s Honzíkem zamířila k lékaři, odkud okamžitě putovali na jednotku intenzivní péče do Ústí nad Labem.  „Diagnóza mi doslova vyrazila dech. Lékaři mi sdělili, že Honzík má cukrovku,“ zavzpomínala Maruška.  Hodnota cukru v krvi byla u Honzíka alarmující. Záchyt byl s glykémií více než 50 mmol/ litr krve. Jen pro porovnání - ideální hladina cukru je 4 až 5 mmol/ litr krve. Navíc u Honzíka byla zjištěna pokročilá ketoacidóza, tedy život ohrožující komplikace, vyskytující se u pacientů majících diabetes mellitus.  

Nejen Marušku, ale i Honzíka čekala dlouhá cesta. OD toho naučit se co cukrovka je, naučit se obsluhovat inzulínovou pumpu, rozpoznávat příznaky hypoglykémie – tedy  pro změnu nebezpečnému poklesu cukru v krvi. Musela se naučit výpočty glykemických indexů potravin, tak aby mohla Honzíkovi aplikovat správné množství inzulínu a léčebných látek. „Nejhorší pro mě byla představa, že do svého malého miminka budu muset denně píchnout jehlou,“ dodala Maruška. Důležité také bylo se s nemocí sžít a hlavně ji přijmout. „Cukrovku bude mít Honzík nadosmrti, nedá se léčit. Pro něj je momentálně docela složité období, nedokáže pochopit, proč on musí nosit inzulínovou pumpu, když ostatní děti nemusí. Bere to jako trest a neví za co,“ poznamenala Maruška.

Maruška i Honzík vše zvládli a s cukrovkou se naučili nakonec žít.

Těžké chvíle jim však nenachystal osud, ale pojišťovna a stát. Finanční příspěvky na nákup pomůcek pro dítě s diabetem pojišťovny snížily. „Pojišťovny hradí jen určité tabulkově přiřazené množství léčebných pomůcek, od proužků na měření glykémie, ketolátek až po inzulínové sety. Pojišťovny neberou v potaz situace, kdy může být spotřeba materiálu vyšší, ať už se jedná o nemoc či jen o to, že dítě si hraje a může si kanylu vedoucí k pumpě poškodit. Pojišťovny se snaží vše vecpat do nesmyslných tabulek a norem,“ posteskla si Maruška. Dodala, že jako matka samoživitelka musí pak ze svého velmi skromného rozpočtu hradit léčebné pomůcky sama. „Je to vždy na úkor něčeho. Holt si nemůžeme dovolit třeba nákup věcí, kterou jsou pro jiné děti zcela běžné, jako například počítač nebo donedávna jízdní kolo. Nechci si stěžovat ani nikomu plakat na rameni, jen mi je líto Honzíka. Život není nejen k němu ale i k ostatním nejen diabetickým dětem  spravedlivý. Nechci si žít v přepychu, vše bych vyměnila za zdraví svého jediného syna, ale to vím, že nejde, chci jen, aby se někdo konečně v tomto státě chytil za nos a začal pomáhat ne házet klacky pod nohy,“ neskrývala rozhořčení maminka Maruška. 

 

Nyní musí Maruška spolu s Honzíkem čelit další ráně osudu, Honzík má pozitivní krevní testy na snášenlivost lepku. Marušku i Honzíka tak s největší pravděpodobností v průběhu nejbližších let čeká další rána. Ve chvíli, kdy budou pozitivní testy na nesnášenlivost lepku i ze střev, bude muset Honzík nasadit bezlepkovou dietu, která však není nejlevnější.

V polovině letošního roku navíc začal mít Honzík problémy se štítnou žlázou, takže mu byly nasazeny další léky.

 

Honzík ve svých osmi letech navštěvuje druhou třídu Základní školy v Benešově nad Ploučnicí. Je to živý kluk, který se rád zapojí do každé rošťárny, bohužel cukrovka ho omezuje více, než by bylo třeba. Maruška si totiž nemůže dovolit nákup pomůcek více než se skutečně nezbytně nutné, takže Honzíka hlídá, tak aby při hře nedošlo k vytržení kanylového setu. Jeden set totiž podle tabulek musí Honzíkovi vydržet na 3 dny. 

 

 

Fotogalerie: Honzík Sobotka