Nikolka

Nikolka přišla na svět v 5. měsíci v dubnu 2017. Měřila 29 cm a vážila pouhých 580 g. Přestože její vyhlídky nebyly nijak valné, nakonec skončila “jen” s lehkou formou mozkové obrny – centrální spastickou hemiparézou vpravo, a s výrazně oslabenou imunitou. Má zkrácenou pravou nožičku, proto musí nosit podraženou botičku, aby se jí při chůzi nekřivila páteř. Přesto jí chůze dělá problémy, často zakopává nebo chodí přes špičku, a běh je téměř nemožný, přestože ona by běhala moc ráda. S maminou každý den cvičí Vojtovu metodu a pravidelně dojíždí do nemocnice v Motolu, kde jí do pravé nožky píchají botox, aby se jí uvolnila zkrácená Achillova šlacha. Nikolka by také měla 2x ročně jezdit do lázní, většinou se tam ale s maminou podívá jen jednou do roka, protože to není levná záležitost. Velkým problémem je rovněž oslabená imunita, v jejímž důsledku Nikolka několikrát do roka končí v nemocnici s dýchacími obtížemi a musí používat dýchák. Kromě neurologie je rovněž v péči očního lékaře, fyzioterapeuta a ortopeda.

Jinak je to ale hodně veselá, šikovná a samostatná holčička. Chodí do školky, kde má svou asistentku a zvládá všechny základní činnosti, jen je snadno unavitelná a nemá takovou výdrž, jako ostatní děti.

V současné době by Nikolka potřebovala rehabilitační přístroj Motomed, který by jí pomohl posilovat oslabené svaly a rozvíjet mobilitu. Bohužel jeho cena přesahuje možnosti rodičů. Pokud by se vybralo více, byly by peníze navíc použity na léčebný pobyt v teplických lázních, kde Nikolce vždy velmi pomohou.

 

Fotogalerie: Nikolka