Karolínka

Ráda bych se s Vámi podělila o náš příběh, který začal v květnu 2009, kdy se narodila naše první dcera Karolínka.

Karolínka se narodila ve 24. týdnu těhotenství. Vážila 600 g. Vzhledem k těžké nezralosti zakrvácela do

mozku III. st. a pak už následovaly další komplikace, zavedení VP shuntu, dlouhodobé dýchaní za pomoci ventilátoru, retinopatie nedonošených – Karolínka je prakticky nevidomá, na pravém oku byl zachován světlocit cca do 5ti let, po atrofii oka oslepla úplně. Dcera má k tomuto závažnému handicapu mozkovou obrnu qvadruparezu, tudíž stále cvičíme, rehabilitujeme, chodíme na hipoterapii atd. K tomu nás občas potrápily epileptické záchvaty, které se naštěstí teď už asi dva roky neobjevily.

Trvalo cca 5 měsíců než byla propuštěna z neonatologického oddělení v Motole. Každý den jsem za dcerou jezdila a držela jí za ten miniaturní prstík. Po nějaké době, kdy mohla být chvíli mimo inkubátor, jsme začali s klokánkováním. Od té doby už, ale uplynula spousta let, která nám přinesla mnoho starostí kolem zdravotního stavu Karolínky, ale i spoustu radosti z pokroků, které jsme zvládli.

Karolínce bude letos 14 let. Je to veselá slečna, která má ráda společnost a svého asistenčního psa Ria. Karolínka navštěvuje školu Jaroslava Ježka 3x týdně, velice se jí tam líbí, má moc ráda své spolužáky. Jinak většinu dne trávíme doma s Riem, kterému Kája ráda hází míčky a odměňuje ho za to piškoty. Venku dceru vozíme ve speciálním kočáru Benecykl. Doma zvládneme krůčky s oporou za obě ruce. Jinak se Kája pohybovala často „po čtyřech“, což už nyní moc nepraktikuje. Od prvního roku jsme začali jezdit 1x ročně do lázní, nejdříve do Jánských Lázní, poté do Teplic, ale postupem času pro nás začaly být tyto lázně nedostačující. Proto již asi 5 let jezdíme do Sanatoria

Klimkovice, kde můžeme využívat speciální neurorehabilitační program, který Káje velice prospívá. Po každé, když se vrátíme má Kája krásně posílený trup i dolní končetiny. A má úžasně protažené spastické svalstvo. Kája pak zvládne lépe sedět a i se jí lepe chodí.

Proto bych dceři tyto lázně ráda znovu dopřála, ale vzhledem k nedostačujícím finančním prostředkům jsme Vás požádali o pomoc.

Kateřina Součková

 

 

Fotogalerie: Karolínka