Jaroslav J.

 

Příběh psaný maminkou: 

Jára J. se narodil 2003 v Rumburku, porod nekomplikovaný.

Je dítětem starších rodičů - mně bylo 39 let a manželovi 58 let.

Od dětství byl velmi zvláštní chlapec, nechtěl hračky, vydržel si hrát celé hodiny např. s lahví od magnesie s trochou vody. Klacíky a šišky byly také dlouho v kurzu.

Tělesný vývoj probíhal zdravě.

Své potřeby si naplňoval sám, pokud jeho síly stačily, když k naplnění potřeboval mě nebo někoho dospělého, nekřičel , ale vyvinul neuvěřitelný emoční tlak, abychom obstarali to, co chtěl. Potřeby byly skutečné a bylo jich málo.

Pro pobavení, když mu byly necelé dva roky, přisunul si stoličku ke skříňce s léky, vyndal panadol sirup a přinesl mi ho. Já až později zjistila, že ho potřeboval, protože měl horečku.

Nemluvil, vše jen citem a v sedmi letech nastoupil do první třídy a propadl. V jiné škole absolvoval již s asistentkou a dg. težké mentální retardace, autismus a hromada dis.

Od velmi raného dětství ovládá počítač a hodně si pouštěl pohádky v cizích jazycích, nějak jim rozuměl, ale sám nemluvil.

V šesti letech umřel jeho otec. Půl roku trvalo, než se s tím trochu srovnal a bolest byla tak veliká, že celou dobu po úmrtí marodil a vždy, když jsme odněkud přijeli, proběhl celý dům a hledal ho. Každopádně po smrti otce začal velmi pomalý vývoj syna, a s pomocí všeho možného dnes přečte text s částečným porozuměním a počítá na prstech do 20. Pozná číselnou řadu do 100. V pěti letech jsme byli na klinice v Brně, prošli všemi možnými vyšetřeními, zdráv a jak je "porouchaný" nevíme a neumíme Vám pomoci.... Pořád nabízeli léky na zklidnění, ale on nemá žádné záchvaty vzteku, málokdy se na něco zlobí, jako člověk je velmi hodný a vstř ícný - jde pomoci zraněnému atd.atd

Samostatné existence není schopen, nutný všude doprovod, předem vysvětlení , co se bude dělat a má blízkost, pokud má zůstat s neznámou osobou.

Jsme sami dva - říkám tomu 24 hodinové manželství.

Potom jsem težce onemocněla já a nemoc trvala pět let. V té době jsem nemohla živit rodinu a teď jsme přišli o domov , hypoteční banka prodala dům, nebylo na splátky. Nyní žijeme v pronajatém bytě, ale jen do konce sprna, pak nevím, kam půjdeme. Ale jsem zdravá, obě nemoci ustoupily, tak zase bude dobře.

Příspěvek bych ráda pro syna na lázně, má ztuhlé tělo a těžkou jemnou motoriku, masáže, koupele, bahno....

 

Děkuji za vstřícnost i případnou pomoc