Mareček

Náš pětiletý Mareček je autista. Na první pohled vypadá jako normální kluk, jakmile s ním ale strávíte pár minut, zjistíte, že je jiný. Mareček zatím nemluví a spoustu věcí kolem sebe nechápe. Kromě autismu ho trápí také opožděný mentální vývoj a dyspraxie jemné i hrubé motoriky, která se projevuje jeho nešikovností. Dyspraxie je specifická porucha učení, která způsobuje, že Marečkovi všechno padá a ruce ho neposlouchají tak, jak by měly. Představte si, že si chcete něco vzít, ale nejde vám to. Nebo nejste schopni se naučit zavázat si tkaničky. A protože Mareček neví, proč má tak nešikovné ruce, často se vzteká a pláče. Někdy navíc s manželem nevíme, co jeho pláč způsobilo, a protože nám to Mareček nedokáže říct, pláče o to víc.

Moc bychom si přáli, aby se mu v našem světě žilo o něco lépe. Proto mu chceme pořídit asistenčního pejska, který ho bude doprovázet životem. Pejsek zabrání tomu, aby Mareček vběhl do silnice. Pomůže mu také v navazování sociálních kontaktů, a když se nám Mareček zatoulá třeba v obchodě nebo parku, vycvičený pejsek ho dokáže najít. Protože ale budou pořád spolu, pravděpodobně se nikde neztratí. A nakonec bude pejsek Marečkovým nejlepším přítelem a parťákem, který ho zklidní a zlepší mu náladu.

Mareček svého budoucího pejska jménem Spajk už zná. Skvěle si rozumí a trénují, jak jim to spolu půjde. Aby ale Spajk mohl být opravdu jeho, musíme za něj zaplatit 190 000 korun, které bohužel nemáme. Jedna nadace nám ale daruje 30 000 korun a pomoc přislíbili také čeští vojáci sloužící na zahraniční misi, kteří se rozhodli přispět částkou 70 000 korun, čehož si hrozně moc vážíme. Stále nám však schází 90 000 korun, o které bychom chtěli požádat vás. Bez vaší pomoci Mareček svého asistenčního pejska nikdy mít nebude.